Instytut Pamięci Narodowej ogłosił nabór wolontariuszy do programu mającego na celu upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji w latach 1939-1945. Osoby zainteresowane mogą zaangażować się w pozyskiwanie danych oraz w promowanie projektu w swoich społecznościach. Wolontariat rozpocznie się 31 października, a uczestnicy otrzymają zaświadczenie potwierdzające ich udział w tym ważnym projekcie. IPN oferuje wsparcie merytoryczne oraz szkolenia w zakresie umiejętności organizacyjnych i komunikacyjnych.
Program „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945” jest realizowany przez IPN od 2021 roku, jednak jego początki sięgają 2006 roku. Celem tej inicjatywy jest stworzenie imiennej listy ofiar oraz osób represjonowanych przez okupanta, gromadząc dokumentację i dane na ten temat. Efektem dotychczasowej pracy jest dostępna w internecie baza ofiar niemieckich zbrodni, która ma na celu zwiększenie świadomości o strat przemocy wojennej w Polsce.
W ramach tego programu IPN zachęca do działania lokalne społeczności, instytucje kultury oraz szkoły. Wolontariusze będą odpowiedzialni za nagłaśnianie przedsięwzięcia w mediach społecznościowych oraz pozyskiwanie nowych informacji o osobach represjonowanych. Aby wziąć udział w projekcie, należy mieć ukończone 18 lat oraz skutecznie wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie IPN. Osoby zainteresowane mogą skontaktować się z odpowiednim oddziałem Instytutu, z listą adresów e-mailowych dostępną na stronie internetowej.
Źródło: Urząd Miasta Częstochowa
Oceń: Instytut Pamięci Narodowej Poszukuje Wolontariuszy do Upamiętnienia Ofiar II Wojny Światowej
Zobacz Także